Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2023-11-06

NOWA WYSTAWA CZASOWA JUŻ OTWARTAOkres jesienno-zimowy to w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy czas, w którym w pałacowych komnatach królują wystawy kolekcjonerskie. Mają one na celu przedstawianie różnych epizodów walk Polaków o wolność. Tak jest i w wypadku ekspozycji, której uroczyste otwarcie miało miejsce 5 listopada w dobrzyckim pałacu. 

Wystawa ,,Losy  Żołnierza Polskiego 1939-1945'' wypożyczona z Muzeum Okręgowego w Pile przedstawia właśnie walkę Polaków o wolność swojego kraju w czasie II wojny światowej. Przedstawia to jednak za pomocą życiorysów zwykłych, szarych mieszkańców ziemi pilskiej, których historia rzuciła na wszystkie fronty tego konfliktu. Na wystawie można obejrzeć mundury polskich sił zbrojnych, broń oraz wyposażenie, którymi się posługiwały, a także wspaniałe pamiątki pozostawione przez tych żołnierzy. Pamiątki te, od medali, poprzez zdjęcia, kończąc na dokumentach, pokazują życiorysy zwykłych ludzi, którzy poświęcili swoje życia dla dobra ojczyzny.

Wernisaż wystawy rozpoczął dyrektor Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy Wiesław Kaczmarek, witając zgromadzoną licznie publiczność oraz zapowiadając kuratora wystawy, Marka Fijałkowskiego. Po krótkim wprowadzeniu rozpoczęło się zwiedzanie kuratorskie, podczas którego pan Fijałkowski wyjaśniał, co można obejrzeć w gablotach i na ściankach informacyjnych, a także opowiadał anegdoty związane z życiem żołnierzy przedstawionych na wystawie, oraz o tym, jakie przygody można przeżyć podczas kolekcjonowania zbiorów.

Dziękujemy wszystkim przybyłym gościom, a tych, których niestety nie mogło być z nami w niedzielne popołudnie zapraszamy do odwiedzenia wystawy w późniejszym terminie. Będzie ona dostępna dla zwiedzających do 29 lutego 2023 roku. Więcej informacji o godzinach otwarcia muzeum dostępne tutaj.FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER