Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2023-09-19

VIII DOBRZYCKA KONFERENCJA NAUKOWA

W czwartek i piątek 14 i 15 września br. w naszym muzeum odbyła się kolejna, ósma już edycja Dobrzyckiej Konferencji Naukowej. Pierwszy jej dzień zatytułowany został „Rodzinne archiwa domowe”, a w jego trakcie dyskutowano nad problemami związanymi z zasobem archiwalnym znajdującym się w prywatnych zbiorach rodzin ziemiańskich. Referenci i dyskutanci reprezentujący różnorodne środowiska (ziemiańskie, naukowe, archiwalne, prawnicze, ruch archiwistyki społecznej) omawiali wyzwania wiążące się z zabezpieczeniem, opracowaniem i wykorzystaniem do badań historycznych tych materiałów – często wartościowych, a zwykle pozostających poza obiegiem naukowym, a także nad formami współpracy, digitalizowania i przekazywania wspomnianych zbiorów archiwom, muzeom i bibliotekom.

Wstęp do dyskusji stanowiły referaty Tomasza Łuczaka (Narodowy Instytut Dziedzictwa), Piotra Szymona Łosia (Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego), Agnieszki Konstankiewicz (Zastępcy Dyrektora Archiwum Państwowego w Lublinie), Joanny Michałowskiej (Centrum Archiwistyki Społecznej) i Andrzeja Filipiaka (Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy) oraz dłuższe wypowiedzi panelowe dr. Macieja Rydla (Wiceprezes Zarządu Głównego PTZ), dr Agaty Wolskiej (Wiceprezes ds. merytorycznych Fundacji im. Zofii i Jana Włodków w Krakowie), adwokata dr. Tymoteusza Barańskiego i prof. dr. hab. Jarosława Kity (Instytut Historii UŁ). Całość zakończyło wystąpienie prof. dr. hab. Tadeusza Epszteina (Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk), które stanowiło wstęp do problematyki kolejnej części konferencji.

Tytuł odbywającej się w piątek 15 września drugiej części obrad –„Myśliwskie pasje ziemian” – zgodnie z tradycją dobrzyckich spotkań naukowych nawiązywał do tematu aktualnej wystawy czasowej w dobrzyckim muzeum. Zgodnie z założeniami referenci ukazali kwestię zainteresowań łowieckich polskich ziemian z różnych punktów widzenia – obok wystąpień poświęconych poszczególnym osobom i majątkom znalazły się także analizy dyskusji prasowych na ten temat, omówienia ciekawych źródeł archiwalnych czy charakterystyki elementów stroju i uzbrojenia myśliwskiego.

Powyższe zagadnienia omawiane były w następujących referatach: prof. dr hab. Tomasz Łaszkiewicz (Instytut Historii PAN): „O różnych modelach i formach uprawiania łowiectwa na Pomorzu”; dr Tomasz Adam Pruszak (Narodowy Instytut Dziedzictwa): „Myśliwskie ubiory ziemian w 1. połowie XX wieku”; Mikołaj Pietraszak-Dmowski (Fundacja Raczyńskich): „Kordelas od Sasa do lasa”; dr Ewelina Kostrzewska (Uniwersytet Łódzki): „Tematyka myśliwska na łamach «Wsi Ilustrowanej» oraz «Wsi i Dworu»”; dr Stanisław Borowiak (Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy: „To najlepsza ma zabawa… Polowania i psy Adama Turny”; prof. dr hab. Kazimierz Karolczak (Kraków) „Łowy poturzyckie”; Joanna Strońska-Przybyła (Muzeum Zamkowe w Pszczynie): „O polowaniach na wilki na podstawie zachowanych dokumentów z kancelarii zarządcy lasów książąt pszczyńskich”; dr Emilian Prałat (Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie): „Pójdźmy na łów towarzyszu mój – polowanie we wspomnieniach i fotografii”; Michał Raczkowski (Uniwersytet Gdański): „Polowania ziemian powiatu włocławskiego w świetle prasy i wspomnień”; dr Jacek Lewicki (Hajnówka): „Antoni Sczaniecki – ziemianin z pomorskiej Nawry. Portret myśliwego z dwudziestolecia międzywojennego”; dr Aneta A. Duda: „Pasje myśliwskie Karola ks. Radziwiłła z Mankiewicz we wspomnieniach gen. Adriana Cartona de Wiarta”.

Warto dodać, że – podobnie jak w latach poprzednich – wygłoszone w toku konferencji teksty oraz dłuższe wystąpienia dyskusyjne opublikowane zostaną w tomach pokonferencyjnych, które ukażą się pod koniec bieżącego i w pierwszej połowie przyszłego roku. Organizatorów szczególnie cieszy nie tylko wysoki poziom wygłoszonych referatów i ciekawe głosy w dyskusji, ale także fakt, że na dobrzyckich konferencjach pojawiają się stale nowi badacze i przedstawiciele kolejnych instytucji. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i liczymy na dalszą owocną współpracę!
FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER