Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2023-09-18

DOBRZYCA 3 WYZNAŃ - EDD 2023

Hasło tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń” jak zwykle było dla nas inspiracją do stworzenia wyjątkowego wydarzenia.

„Od pokoleń wierni tradycjom - o dziedzictwie Dobrzycy 3 wyznań” to wystawa ukazująca historię regionu z nieco mniej znanej perspektywy. Wszak nie każdy wie, że urokliwe miasteczko położone w południowej Wielkopolsce było dawniej domem dla wyznawców trzech wiar – katolickiej, protestanckiej i judaizmu. Te przenikające się ze sobą kultury bez wątpienia wpłynęły na historię Dobrzycy, a dziedzictwo materialne i niematerialne regionu po dzień dzisiejszy jest obecne w pamięci mieszkańców i nie tylko.

Chcąc jeszcze lepiej oddać klimat dawnej Dobrzycy, wszystkich odbiorców zaprosiliśmy do wyjątkowego miejsca, które zostało otwarty specjalnie z okazji EDD. Dzisiejszy kościół poewangelicki, służył dawniej dobrzyckim protestantom jako miejsce modlitwy i skupiał w sobie życie głównie mieszkańców pochodzenia niemieckiego. Dziś po czasach jego świetności zostało już niewiele. Jednak starając się przywołać wciąż żywe tradycje, wystawę o trzech wyznaniach można było oglądać właśnie w tym wyjątkowym miejscu.

Licznie zgromadzona publiczność doceniła nie tylko starannie przygotowaną ekspozycję, ale również opowieści pracowników Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy (p. Kazimierza Balcera i dr Stanisława Borowiaka), którzy starali się jak najlepiej oddać historię miasteczka. Zainteresowaniem cieszyły się wypożyczone specjalnie na to wydarzenie eksponaty m.in. XIX wieczną Torę z Muzeum Okręgowego w Lesznie oraz Ewangelickie Księgi Parafialne z Muzeum Ziemi Koźmińskiej.


FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER