Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2018-07-17

WIZYTA BARONÓWNY GASPARINY AMADEI GRAND D'ESNON

W ubiegłą sobotę, 14 lipca, w Muzeum Ziemiaństwa gościła p. baronówna Gasparina Amadea Grand d`Esnon z Francji, która co roku przyjeżdża do Polski w poszukiwaniu materiałów naukowych do swoich badań. W tym roku Pani Grand d`Esnon przyjechała do nas wraz z p. Aleksandrem Gniotem z Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu.Baronówna Grand d`Esnon jest związana z Dobrzyca od wielu lat, przyjeżdża tutaj regularnie od początku lat 90. XX wieku. Jej matka baronowa Gertruda-Renata Grand d`Esnon, z domu księżna Reuß zu Köstritz podarowała w 1996 roku dla Muzeum 110 szczepów róż hodowanych w swojej posiadłości we Francji. Róże te to dawne odmiany tych kwiatów o proweniencji  sięgającej XV wieku. Pochodzą z wielu stron świata: z Chin, Bliskiego Wschodu, Egiptu, USA oraz niemal z całej Europy. Rośliny te znajdują się na terenie tzw. „słodkiego ogródka” pomiędzy panteonem a oranżerią. Ich cechą charakterystyczną jest, że kwitną tylko raz w roku oraz bardzo intensywnie pachną.W tym roku mogliśmy Pani Gasparinie Grand d`Esnon zaprezentować pamiątkową tabliczkę, na której umieściliśmy informację o darze jej matki wraz z krótką charakterystyką rosnących tu roślin. Następnie udaliśmy się na spacer po parku, podczas którego p. Gasparina wspomniała jak pamięta park z okresu przed rewitalizacją. Powiedziała nam o swoich pomysłach na urządzenie parku, które przekazała ówczesnemu dyrektorowi. Cieszyło ją to, że te pomysły zostały wdrożone w życie.

Pani Grand d`Esnon odwiedziła również nasz pałac i zwiedziła wystawę czasową „Twórczość artystyczna ziemian. Malarstwo i grafika”.

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER