Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2016-05-05

OTWARCIE WYSTAWY O RODZINIE ROSTWOROWSKICH

2 maja 2016 r., w Panteonie na terenie dobrzyckiego zespołu pałacowo-parkowego odbyło się otwarcie wystawy „Rodzina Rostworowskich w służbie społeczeństwu”. Wystawa, przez pryzmat losów kilku wybranych postaci, ukazuje wkład przedstawicieli rodu Rostworowskich w działalność społeczną i polityczną oraz walkę zbrojną o niepodległość na przestrzeni dwóch ostatnich stuleci. 

Na wystawie można było się bliżej zapoznać m.in. z losami gen. Stanisława Rostworowskiego, żołnierza II Brygady Legionów, następnie oficera kawalerii WP i dowódcy okręgu krakowskiego AK, zamordowanego podczas przesłuchania przez gestapo w sierpniu 1944 r., Wojciecha Jana Rostworowskiego, polityka konserwatywnego i senatora II RP, Antoniego Jana Rostworowskiego i jego zony Anny z Brezów – zaangażowanych w działalność społeczną i gospodarczą oraz tworzenie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego właścicieli Milejowa na Lubelszczyźnie, o. Piotra Rostworowskiego – benedyktyna i kameduły, przeora klasztoru w Tyńcu i tłumacza Biblii Tysiąclecia.

Otwarciu wystawy uświetnionemu przez zaproszonych gości, w tym starostę pleszewskiego p. Macieja Wasielewskiego, towarzyszył kolejny Zjazd Rodu Nałęczów, który odbył się w Oranżerii w dobrzyckim parku. Licznie przybyli przedstawiciele rodziny, prócz obejrzenia poświeconej rostoworwskim wystawy w Panteonie zwiedzili również dobrzycki pałac.

 


     

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER