Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2017-11-27

ECHA MŁODEJ POLSKI. WERNISAŻ WYSTAWY

W ubiegłą niedzielę miało miejsce oficjalne otwarcie naszej najnowszej wystawy czasowej Echa Młodej Polski. Malarstwo przełomu XIX i XX wieku z kolekcji prywatnej. Epoka ta jest niezwykle bogata w wielkie dzieła malarskie, literackie i w wielkie nazwiska z dziedziny sztuki. Dzięki obrazom z prywatnej łódzkiej kolekcji mogliśmy przenieść się w czasy belle epoque, kiedy to kwitł postęp, rozwijało się kino, w sztuce panował impresjonizm, symbolizm i secesja, a życie kulturalne osiągnęło niedościgniony poziom. Podczas wernisażu staraliśmy się oddać jak najlepiej ducha tej pięknej epoki. Wydarzenie uświetnił występ Julii Piotrowskiej, ubranej niczym z obrazów Olgi Boznańskiej, która wykonała autorską interpretację wiersza Leopolda Staffa Ars Poetica, akompaniując sobie na fortepianie. Wersy tego właśnie utworu posłużyły za inspirację do tytułu całej wystawy: "Echo z dna serca, nieuchwytne, woła mi: schwyć mnie, nim przepadnę (...)".


Wystawę otworzył Dyrektor Muzeum Wiesław Kaczmarek wraz z przybyłym z Łodzi właścicielem kolekcji. Modernizm okazał się być ulubioną epoką kolekcjonera, a zachwyt nim przejął od swej żony. "Młoda Polska jest najpiękniejszą epoką w dziejach sztuki" - mówił podczas swojego wystąpienia.


Wystawa znajduje się w salach parteru pałacu w Dobrzycy. Otwarta będzie do 2 kwietnia 2018 r.


Zapraszamy do regularnego odwiedzania naszej strony internetowej - publikować będziemy artykuły związane z epoką i z artystami, których dzieła znajdują się na wystawie. Pierwszy tekst już 29 listopada - w rocznicę urodzin Józefa Pankiewicza.


Więcej zdjęć z wernisażu w zakładce GALERIA


 

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER