Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2017-09-11

KONFERENCJA ''DOBRZYCCY BOHATEROWIE CZASÓW NAPOLEOŃSKICH''prof. UAM dr hab. Przemysław Matusik


dr Jacek Kowalkowski


Edyta Pętkowska


Przemysław Rey

8 września w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy odbyły się obrady konferencji "Dobrzyccy bohaterowie czasów napoleońskich". Podobnie jak zeszłoroczna konferencja "DAWNI WŁAŚCICIELE DOBRZYCY NA TLE SWOICH CZASÓW", stanowiła ona nie tylko próbę uzupełnienia pełnego luk stanu badań dotyczących właścicieli dobrzyckiej rezydencji i osób z nimi związanych, ale także ukazania ich na szerokim tle czasów, w których żyli i wydarzeń, w których brali udział.

Inaczej niż w roku ubiegłym, skoncentrowano się tym razem na jednym okresie historycznym - czasach napoleońskich, w których ważną rolę odegrali dwaj kolejni właściciele Dobrzycy - gen. AUGUSTYN GORZEŃSKI (1743-1816) i gen. KAZIMIERZ TURNO (1778-1817) oraz blisko z nimi związany rodzinnie i towarzysko twórca hymnu narodowego JÓZEF WYBICKI (1747-1822). Roli odegranej przez wspomniane postacie poświęcona jest w znacznej mierze również towarzysząca konferencji wystawa czasowa "JÓZEF WYBICKI I JEGO CZASY. HYMN. LEGIONY. KSIĘSTWO WARSZAWSKIE".

Konferencję rozpoczął‚ wprowadzający w epokę wykład wygłoszony przez prof. UAM dr. hab. Przemysława Matusika z Instytutu Historii UAM. Kolejne z wystapień, dr. Jacka Kowalkowskiego z Poznania, poświęcone było zwiazkom rodzinnym i towarzyskim Józefa Wybickiego z Augustynem Gorzeńskim. Dwa następne referaty - Edyty Pętkowskiej z Instytutu Polonistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego i Przemysława Reya, kuratora Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, w ciekawy sposób przestawiły działalność publicystyczną Józefa Wybickiego w okresie legionowym oraz okoliczności powstania "Mazurka Dąbrowskiego".

W kolejnym bloku wystąpień pierwsze, wygłoszone przez dr. hab. Marka Krzymkowskiego z Katedry Historii Ustroju Państwa na Wydziale Prawa i Administracji UAM, dotyczyło najsłabiej dotąd znanego etapu aktywności politycznej gen. Augustyna Gorzeńskiego - działalności w okresie Księstwa Warszawskiego. Równie mało znany epizod, tym razem z życia kolejnego właściciela Dobrzycy, gen. Kazimierza Turno, omówił Adam Paczuski z Narodowego Instytutu Dziedzictwa (Oddział Terenowy w Toruniu) - wygłoszone przezeń wystĄpienie dotyczyło początkowego etapu kariery wojskowej późniejszego generała, wówczas jeszcze organizatora i dowódcy 5 pułku strzelców konnych armii Księstwa Warszawskiego. Ostatni referat, autorstwa Kazimierza Balcera z Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy, dotyczył okoliczności przejęcia majątku przez gen. Kazimierza Turno po śmierci gen. Augustyna Gorzeńskiego - dokładnie omawiał m.in. skomplikowaną sytuacje finansową i skalę zadłużenia dóbr dobrzyckich, które stało się później powodem przejęcia ich w ręce niemieckie.

Podobnie jak w przypadku ubiegłorocznej konferencji, wszystkie wygłoszone na referaty wydrukowane zostaną w WYDAWNICTWIE POKONFERENCYJNYM.Adam Paczuski


dr hab. Marek KrzymkowskiKazimierz Balcer


uczestnicy konferencji w Sali Balowej dobrzyckiego pałacu

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER