Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2017-01-31

O ZNANYM NIEZNANYM POLSKIM MARYNIŚCIE...

Nostalgiczne, krakowskie pejzaże, sielankowe wizerunki polskiej wsi i oczywiście liczne przedstawienia ukochanego morza -to główne tematy jakimi w swoich pracach zajmował się wybitny, polski marynista - Soter Jaxa-Małachowski. Urodzony nad Odessą artysta w swoich działach zachwycał przemyślanym doborem barw, nieszablonową kompozycją, czy niezwykłą umiejętnością „zatrzymania” chwili. W minioną niedzielę, 29 stycznia, w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy odbył się wykład Pani Katarzyny Łomnickiej, krakowskiej historyk sztuki, od wielu lat zajmującej się życiem i twórczością wybitnego malarza ziemiańskiego pochodzenia.

Wykład rozpoczął się o godzinie 14:00. Już przed umówioną godziną do Sali Balowej zaczęli przychodzić goście, zainteresowani wykładem. Spotkanie rozpoczął pan Mirosław Kownacki, przedstawiając związki Muzeum Ziemiaństwa i Dobrzycy ze sztukami plastycznymi. Po prelekcji przedstawiciela Towarzystwa Miłośników Ziemi Dobrzyckiej, swój wykład rozpoczęła Pani Katarzyna. Badaczka opowiadała m.in. o tym, skąd artysta czerpał inspiracje, jakie miejsca w Europie odwiedził i jak wyglądało jego życie. Zafascynowana publiczność mogła nie tylko lepiej poznać osobę Sotera Jaxa-Małachowskiego, ale również dokładniej przyjrzeć się jego dziełom i wspólnie z prowadzącą je przestudiować.

Po zakończonym wykładzie, publiczność udała się na zwiedzanie wystawy, by tym razem z bliska przyjrzeć się obrazom. Obrazy Sotery Jaxa-Małachowskiego, pochodzące z prywatnej kolekcji Grzegorza Kudelskiego, można oglądać w Muzeum Ziemiaństwa do 28 lutego 2017 roku - więcej o wystawie i artyście można przeczytać TUTAJ. Zapraszamy serdecznie!     

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER