Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2016-11-21

WERNISAŻ WYSTAWY SOTERA JAXY-MAŁACHOWSKIEGO

20 listopada o 15.00 w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy rozpoczął się wernisaż wystawy malarstwa Sotera Jaxy-Małachowskiego (1867-1952) - zapomnianego obecnie twórcy, którego śmiało można określić mianem najlepszego polskiego marynisty międzywojennego dwudziestolecia.

Zgromadzeni na wernisażu goście mieli możliwość wysłuchania wystąpień kuratorki wystawy, p. Moniki Nowakowskiej z Muzeum Miasta Łodzi, krakowskiego kolekcjonera i właściciela prezentowanej kolekcji p. Grzegorza Kudelskiego, dyrektora dobrzyckiego muzeum p. Wiesława Kaczmarka oraz dobrzyckiego regionalisty i miłośnika sztuki p. Mirosława Kownackiego. Starali się oni przybliżyć zgromadzonym nie tylko postać samego twórcy i jego ciekawą drogę życiową, ale i zwrócić uwagę na szerszą rolę zbieractwa i kolekcjonerstwa w zachowaniu narodowej tradycji w ciągu ostatnich dwóch stuleci. 

Po wysłuchaniu towarzyszącego wernisażowi koncertu, goście zwiedzili wystawę, dającą możliwość zapoznania się z kilkoma najważniejszymi fragmentami oeuvre artysty. Obok marin, z widokami znad brzegów Bałtyku czy urokliwej Wenecji, można więc było zobaczyć inne, szczególnie istotne dlań żródła inspiracji. Wymieńmy tu przede wszystki widoki Krakowa  - o tym jak wielkie znaczenie miał podwawelski gród dla wywodzącego się znad Morza Czarnego artysty, pisze on sam we wspomnieniach, zaznaczając, że w jednej chwili po jego ujrzeniu "ze stepowca stał się krakowianinem". Dalej oglądać można było widoki dworów i dworków, przypominających o ziemiańskim pochodzeniu Jaxy-Małachowskiego, którego wywodząca się z Wielkopolski rodzina osiadła ostatecznie w Galicji i w okolicach Odessy, niedaleko mickiewiczowskich "stepów akermańskich". Najmniej swego czasu znane były nieprzeznaczone do wystawiania portrety rodzinne, zaliczane dziś do najbardziej poszukiwanych obrazów artysty. Na wystawie zajęły one poczesne, otwierające ją miejsce, zachęcając niejako zwiedzających do zapoznania się z dalszą drogą życiową zapomnianego obecnie, a tak przemawiającego malarskością obrazów twórcy.

Do obejrzenia wystawy zapraszamy do końca lutego 2017 r.!

Czytaj również: MALARSTWO SOTERA JAXY -MAŁACHOWSKIEGO W DOBRZYCKIM MUZEUM

Biogram artysty w Internetowym Polskim Słowniku Biograficznym: SOTER JAXA-MAŁACHOWSKI

Interesujące materiały o Jaxa-Małachowskich znajdują się na TEJ STRONIE - można tam zapoznać się z KRONIKĄ rodu i obejrzeć liczne drukowane żródła, ukazujące Sotera Jaxę-Małachowskiego jako właściciela nadczarnomorskiego WOLANOWA - dla przykładu warto rzucić okiem choćby na rosyjską KSIĘGĘ ADRESOWĄ Z 1914 R. i spróbować odnależć w niej naszego bohatera....

Stanisław Borowiak

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER