Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2024-04-23

NAPOLEOŃSKIE POLA BITEW W MUZEUM ZIEMIAŃSTWA W DOBRZYCY

Pogoda niedaleko miasteczka Frydland była znakomita – ciepłe, czerwcowe słońce delikatnie przebijało się przez liście drzew, pod którymi ukryli się jeźdźcy z 5. Pułku Strzelców. Dowodzący nimi pułkownik Kazimierz Turno był dobrej myśli – taktyka Napoleona, aby wykorzystać błąd taktyczny Rosjan sprawdziła się i oddziały generała Beningsena coraz bardziej tłoczyła się na brzegu rzeki Łyny. Jeśli wygrają z oddziałami rosyjskimi tutaj, w Prusach Wschodnich, rzucą cara Aleksandra na kolana, co może przyczynić się do odzyskania wolności przez Rzeczpospolitą. Ryzyko warte podjęcia. Moment był idealny do przeprowadzenia szarży. Pułkownik Turno podniósł swój pałasz w górę i dał sygnał swoim kawalerzystom do ataku… 

Jedną z cech charakterystycznych etosu ziemiańskiego była niewątpliwie pasja do tworzenia rozmaitych kolekcji. Gromadzono przeróżne rzeczy – od książek i dokumentów, przez szkła i porcelany, na broni (zarówno palnej, jak i białej) kończąc. Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy, dbając o zachowanie owej tradycji, od wielu lat zajmuje się organizacją we wnętrzach dobrzyckiego pałacu wystaw kolekcjonerskich, pokazujących różne aspekty życia ziemian i ich świata.Ów świat w XIX wieku przepełniony był wojnami. Stulecie to rozpoczęło się trwającymi już jakiś czas kampaniami napoleońskimi. Potem nadeszły inne konflikty – powstanie listopadowe 1830-1831, wojna krymska czy realizowane ,,krwią i żelazem’’ zjednoczenie Niemiec. Konflikty te, często bardzo krwawe, kształtowały ówczesną Europę, w której mieszkańcy dworów i pałaców bardzo często się obracali, po niej podróżowali, a także w której wojnach brali udział. Ziemianie, jako ludzie zazwyczaj dosyć majętni, walczyli na polach bitew jako kawalerzyści.

I to właśnie świat wojsk konnych XIX wieku przedstawiać będzie najnowsza wystawa czasowa w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy.Eskpozycja ,,Od Austerlitz  do Sedanu. Oręż napoleoński i ciężka kawaleria XIX wieku’’ ukaże bogate zbiory pochodzące z kolekcji prywatnej Tomasza Skowronka, uzupełnioną o eksponaty ze zbiorów Przemysława Mizaka, Mikołaja Pietraszaka-Dmowskiego oraz ks. Jana Słowińskiego. Podzielona będzie na dwie części. Pierwsza z nich pokaże zwiedzającym przekrojowy obraz oręża wszystkich stron wojen epoki napoleońskiej. Szczególna uwaga zostanie zwrócona właśnie na kawalerię – tą napoleońskiej Francji i jej sojuszników. Druga z kolei część ekspozycji będzie poświęcona szczególnemu rodzajowi kawalerii. Kirasjerzy oraz formacje od nich się wywodzące, bo o nich mowa, wywalczyły sobie uznanie na polach bitew wojen napoleońskich. Formacje te przetrwały aż do początku zupełnie innej wojny, wojny przemysłowej, w 1914 roku. W tej części wystawy będzie można podziwiać bogatą różnorodność kolekcji – będą na niej eksponaty związane z jazdą francuską, angielską, niemiecka, rosyjską, austriacką, belgijską, bawarską, hiszpańską czy szwedzką.

Więcej o dziejach kawalerii pól bitew XIX wieku i jej uzbrojeniu będą mogli Państwo dowiedzieć się z katalogu wystawy, autorstwa kuratora ekspozycji dra Stanisława Borowiaka. Wernisaż odbędzie się w niedzielę 28 kwietnia o godzinie 15, kolekcja będzie dostępna dla zwiedzających do 29 września.
Po więcej informacji dotyczących zwiedzania dobrzyckiego pałacu, zapraszamy tutaj.

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER