Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2015-12-01

Michał Ceptowski Vel Ceptowicz (1765-1829)

Autor: Sylwia Kuźnicka


Jedna z najbardziej dekoracyjnych sal pałacu w Dobrzycy - Salon ze Sztukateriami, usytuowana zlokalizowany jest na pierwszym piętrze, pomiędzy Salą Balową a tzw. Salonem Narożnym. Autorem sztukaterii, o szeroko rozbudowanym programie treściowym, zdobiącej to wnętrze, jest poznański artysta Michał Ceptowski vel. Ceptowicz.

Pochodzący z Bawarii sztukator, urodził się w 1765 roku jako Michael Johhann Zöpf. Ok. jedenastego roku życia przeniósł się wraz z ojcem w okolice Poznania – do Marynpola, gdzie osiedli na stałe. Po zawarciu małżeństwa z Polką zmienił swoje nazwisko i w źródłach opisujących jego karierę artystyczną występuje jako Michał Ceptowski lub Ceptowicz. Pierwsze wzmianki o tym artyście pochodzą z ok. 1790-92 roku, kiedy to prawdopodobnie dekorował wnętrza pałacu w Siedlcy koło Środy Wlkp.1


1E. Andrzejewska, J. Witkowski, Salon ze sztukateriami, [w:] Quart, nr 1, 2006r. s. 15.

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER