2024-03-28

OPOWIEŚĆ O DOBRZYCY NA PRZESTRZENI WIEKÓW

Najnowsza wystawa czasowa pt. „Dobrzyca na przestrzeni wieków” została zorganizowana z okazji 10. rocznicy odzyskania przez Dobrzycę praw miejskich. Wystawa prezentowana jest na parterze pałacu i obrazuje dzieje miasta od czasów najdawniejszych do współczesnych. Zwiedzający mają możliwość obejrzeć dokument z 1327 roku w którym po raz pierwszy w dziejach zapisana została nazwa Dobrzyca. Ten średniowieczny dokument wypożyczony jest z Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie. Ponadto dostępny będzie poszyt archiwaliów – Akta miasta Dobrzyca wypożyczony z Archiwum Państwowego w Poznaniu. Obok wspomnianych materiałów archiwalnych dostępna jest także reprodukcja niedawno odnalezionego w zasobach Archiwum Państwowego w Bydgoszczy, szczególnie ważnego dokumentu, przywileju lokacyjnego dla Dobrzycy wydanego przez Tumlina Dobrzyckiego 8 maja 1440 roku. Z kolei na przygotowanych przez pracowników Muzeum planszach przedstawione zostały dzieje Dobrzycy. Nie brakuje na nich reprodukcji fotografii i rysunków oraz kart pocztowych z I połowy XX w. Zamieszczone zostały również zdjęć z lat 60., 70. i 80. XX wieku. Ponadto w sali ekspozycyjnej znajduje się praca malarska, która przedstawia widok dawnego dobrzyckiego ratusza, który do II połowy XIX wieku znajdował się niemalże pośrodku rynku.

Ekspozycja dostępna będzie dla zwiedzających do 2 kwietnia.