2019-05-09

XV DOBRZYCKIE SPOTKANIA Z KLASYKĄ

Rok 20019 jest Rokiem Moniuszkowskim. Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy wpisując się w obchody 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki zaprasza na koncert w ramach XV Dobrzyckich Spotkań z Klasyką, podczas których na scenie przed Pałacem rozbrzmiewać będą dzieła tego słynnego kompozytora.

Koncert w wykonaniu orkiestry kameralnej Ensemble Frédéric, złożonej z muzyków Filharmonii Kaliskiej rozpocznie się 25 maja br. o godzinie 18:00 na plenerowej scenie. W repertuarze usłyszymy również dzieła Wolfganga Amadeusa Mozarta, tanga oraz utwory muzyki rozrywkowej.

Z okazji jubileuszu 15 lat organizowania corocznych Dobrzyckich Spotkań z Klasyką przygotowana została niespodzianka w pałacowych wnętrzach. Od 25 maja do 2 czerwca będzie można zobaczyć rękopis pierwszej 2-aktowej wersji Halki Stanisława Moniuszki, ze zbiorów Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Ekspozycja prezentowana będzie w Sali Balowej na piętrze Pałacu.

Kilka słów o muzykach:
Orkiestra kameralna Ensemble Frédéric to zespół  wywodzący się korzeniami z południowej Wielkopolski, związany ideowo z pałacem myśliwskim Radziwiłłów w Antoninie - miejscem pobytu i twórczości Fryderyka Chopina. Logo orkiestry to podobizna młodego Chopina naszkicowana przez księżniczkę Elizę Radziwiłłównę, właśnie podczas jego pobytu w Antoninie. Zespół skupia młodych wybitnych instrumentalistów, których pasją jest gra w kameralnej formacji o najwyższych parametrach artystycznych i poziomie wykonawczym. Muzycy związani są z Filharmonią Kaliską, ale współpracują oni także z tak renomowanymi zespołami jak orkiestra Sinfonia Varsovia, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Filharmonia Narodowa, Sinfonietta Cracovia czy Orkiestra Akademii Beethovenowskiej. Orkiestra wykonuje repertuar od czasów Baroku po muzykę współczesną. Ich debiutem był niezwykły koncert z udziałem fortepianu smyczkowego skonstruowanego na podstawie pomysłu Leonardo da Vinci – viola organista. Zespół ma w najbliższych planach współpracę z wybitnymi artystami jak Klaudiusz Baran, Andrzej Kosendiak, Volker Schmidt-Gertenbach a także trasę koncertową po Niemczech. W listopadzie orkiestra wystąpi podczas koncertu finałowego festiwalu Wszystkie Strony Świata w Puławach. W grudniu 2018 r. uświetni galowy koncert Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego w Sali Ziemi w Poznaniu oraz zarejestruje dla TVP wieczór kolęd emitowany w telewizji w wigilijny wieczór z udziałem m.in. Izabeli Trojanowskiej. Wyróżniającą cechą członków orkiestry jest gra na wybitnych starowłoskich instrumentach mistrzowskich. Są to skrzypce z warsztatu Andrea Guarneri z roku 1690, Carlo Giuseppe Testore z roku 1711, Domenico Montagnana z roku 1727, instrument włoski ze szkoły Lorenzo Guadagnini ca 1720, a takže wiolonczele: Giovanni Battista Rogeri 1694 na której niegdyś grał jeden z największych wirtuozów wiolonczeli Emanuel Feuermann oraz wiolonczela ze szkoły neapolitańskiej, Vincenzo Ventapane, z ok. 1750 roku.