Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2020-06-01 - 2020-10-10

W KRĘGU RODZINY CZARNECKICH


Wystawa czasowa "W kręgu rodziny Czarneckich" została wyeksponowana w Panteonie znajdującym się w dobrzyckim parku. Zaprezentowano na niej niepublikowane dotąd fotografie rodziny Czarneckich - ostatnich przedwojennych właścicieli majątku Dobrzyca oraz osób z nimi spokrewnionych i zaprzyjaźnionych.


Zygmunt Czarnecki z Ruska na zakończenie swego długiego i pracowitego życia, w której prócz wzorowo prowadzonej gospodarski w kolejno nabywanych majątkach, znajdował również czas na szeroko zakrojoną działalność bibliofilską i kolekcjonerską, pisał z dumą „Pięciu synów osadziłem w pięknych majątkach z pięknymi siedzibami”. Zdjęcia przedstawiają rodziny trzech z nich: najstarszego Wiktora z Gogolewa, Józefa z Dobrzycy, Zygmunta z Ruska oraz córki Ludwiki zwanej w rodzinie Lincią, wydanej za Marcelego Żółtowskiego z Godurowa.

W zbiorach rodziny Czarneckich zachowały się liczne fotografie, trudne dziś do jednoznacznej identyfikacji, prezentujące szeroki krąg krewnych i znajomych spotykanych podczas licznych podróży zagranicznych, które – zgodnie z panującym wówczas w rodzinach ziemiańskich modelem życia towarzyskiego, wykształcenia i wychowania – podejmowano wówczas niemało.

Fotografie przedstawiające rodzinę Czarneckich oraz szeroki krąg ich krewnych, powinowatych i znajomych,
które zostały wyeksponowane na wystawie pochodzą ze zbiorów p. Zofii Gunther użyczone przez pp. Pawła i Justynę Klimków
oraz z kolekcji Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy przekazanej od p. Zenona Baranowskiego

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER