Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

EKSPOZYCJA STAŁA

DOBRZYCKIE BRACTWO STRZELECKIE PW. ŚW. TEKLI

Wystawa poświęcona Bractwu Strzeleckiemu pw. św. Tekli w Dobrzycy mieści się w jednej sali na piętrze pałacu. Wśród eksponatów znajduje się łańcuch z Matką Bożą z lat 20tych XVIII wieku i medale z czasów założyciela Augustyna Gorzeńskiego. W gablocie zobaczyć można współczesny mundur bractwa z zawieszoną szarfą królewską z medalami oraz skrzynię tzw. "ladę bracką" w której przetrzymywano szarfy królewskie i marszałkowskie oraz łańcuch ze srebra i masy perłowej. Na wystawie znajdują się również medale i krzyże z okresu dwudziestolecia międzywojennego z zawodów strzeleckich oraz księgi brackie z początku XX wieku (protokularze brackie). Ważnym eksponatem dla tradycji Bractwa Strzeleckiego jest czwarty sztandar z 1927 roku uszyty z okazji 125 lecia istnienia, poświęcony w kościele św. Tekli w Dobrzycy, używany do 2008 roku.
Przy okazji wystawy z 20 maja 2012 roku "Kurkowe Bractwa Strzeleckie w południowo-wschodniej Wielkopolsce. Historia i dzień dzisiejszy" mającej miejsce w salach dobrzyckiego pałacu, wydany został katalog, który przybliża historię bractw. Katalog zawiera zdjęcia, opis cennych pamiątek, spis wszystkich dobrzyckich króli kurkowych od 2006 roku oraz wiele ciekawych informacji m.in o tym, że honorowym królem kurkowym dobrzyckiego bractwa w 1938 roku był marszałek Edward Rydz-Śmigły.

Zachęcamy do nabycia katalogu dostępnego w pałacu oraz zwiedzania ekspozycji!

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER