Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2023-04-25

WERNISAŻ WYSTAWY "MYŚLIWSKIE PASJE ZIEMIAN"

"Zaczynamy naszą przygodę z kulturą łowiecką" - tymi słowami dyrektor Wiesław Kaczmarek przywitał licznie zgromadzoną publiczność na wernisażu najnowszej wystawy czasowej pt. "Myśliwskie pasje ziemian".


Zaraz po wystąpieniu Dyrektora, głos zabrał kurator wystawy - dr Stanisław Borowiak. Twórca ekspozycji w kilku słowach opowiedział, jaką rolę odgrywało polowanie w dawnym dworze ziemiański i dlaczego po dzień dzisiejszy tradycje łowieckie są ważnym elementem polskiej kultury. Ponadto kierownik działu historycznego wymienił najciekawsze eksponaty prezentowane na ekspozycji, a także przytoczył kilka anegdotek związanych z polowaniami odbywających się w rodzinach Potockich, Zamoyskich czy Czarneckich.

Po występie kuratora, przyszedł czas na część artystyczną wydarzenia. Przed gośćmi wernisażu wystąpił Mieczysław Leśniczak - ceniony poznański trębacz, znawca i pasjonat muzyki myśliwskiej. Artysta zaprezentował  m.in. Fanfarę na cześć Św. Huberta, sygnał Apel na łowy, czy fragmenty z oper S. Moniuszki Straszny Dwór. Ponadto muzyk opowiedział, pokrótce jak na przestrzeni wieków zmieniała się muzyka myśliwska, a także zaprezentował rogi koncertowe znajdujące się w jego prywatnej kolekcji. Na koniec pan Leśniczak, wspólnie z publicznością wykonał popularną pieśń Pojedziemy na łów.

Wydarzenie zakończyło wspólne zwiedzanie wystawy. Sale ekspozycyjne wypełniły się zwiedzającymi, którzy z zachwytem przyglądali się prezentowanym eksponatom.

Wszystkim gościom dziękujemy za tak liczne przybycie, a tym którym nie udało się dotrzeć na otwarcie, przypominamy, że wystawę można oglądać do końca września.FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER