Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2022-09-19

OD CHOPINA DO LOEWA CZYLI EDD W DOBRZYCY

Już po raz kolejny Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy wzięło udział w uroczystych obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa. W tym roku do współpracy zaprosiliśmy dwie zaprzyjaźnione instytucje - Zajezdnię Kultury w Pleszewie oraz Gminne Centrum Kultury w Dobrzycy. Jako organizatorzy zobowiązani byliśmy do stworzenia wydarzenia, które wpisywałoby się w tegoroczne hasło EDD - ,,Połączeni dziedzictwem''. Po długich namysłach zdecydowaliśmy się zorganizować wyjątkowy koncert. Wszak nie od dziś wiadomo, że to właśnie muzyka łagodzi obyczaje i łączy pokolenia. Na występ zaprosiliśmy więc trójkę młodych, niezwykle utalentowanych artystów, którzy poprzez swoje występy pokazali, że europejskie dziedzictwo muzyczne wciąż żyje w naszych sercach, bez względu na wiek.

Koncert ,,Wspólne Melodie'' został podzielony na dwie części. W pierwszej wystąpił Szymon Gośliński, uczeń Szkoły Muzycznej I Stopnia im. Apolinarego Szeluty w Słupcy. Grając na fortepianie, Szymek zaprezentował utwory m.in. F. Chopina, M. Moszkowskiego i F. Mendelssohna. Występ ośmiolatka został nagrodzony przez zgromadzoną publiczność gromkimi brawami. 

W drugiej części koncertu wystąpił Filip Rutkowski (baryton) oraz Zofia Jamróz (fortepian). Studenci Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu wspólnie wykonali utwory ze znanych oper, musicali i filmów. Wśród najbardziej znanych przebojów posłuchać było można kompozycji m. in. F. Schuberta, R. Twardowskiego, czy motywy przewodnie z takich filmów jak Całuję Twoją dłoń Madame czy Ojciec Chrzestny. 

Przybyła na koncert publiczność podziękowała wykonawcom owacjami na stojąco, nie wypuszczając ich ze sceny bez bisu. Po zakończeniu uroczystej, oficjalnej części wydarzenia artyści osobiście przyjmowali gratulacje od starszych od nich melomanów, a także wykonywali z nimi zdjęcia, co idealnie pokazało, że muzyka jest naszym wspólnym dziedzictwem, które nie tylko nas łączy, ale również nie ma daty przydatności do spożycia.


FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER