Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2022-05-18

DĄB WYBICKIEGO POSADZONY W DOBRZYCKIM PARKU

Prosto z Będomina, gdzie w 1747 roku urodził się twórca Mazurka Dąbrowskiego, do Dobrzycy przyjechał klon Dębu Wybickiego. Drzewo zostało zasadzone na pamiątkę związków Józefa Wybickiego z dobrzycką rezydencją. Autor hymnu narodowego, był bowiem spowinowacony z generałem Augustynem Gorzeńskim. Co więcej, mężczyźni współpracowali ze sobą i przyjaźnili się.

Dzięki badaniom finansowanym przez Dyrekcją Generalną Lasów Państwowych, Instytutowi Dendrologii PAN w Kórniku udało się wyhodować klon dębu z matczynego drzewa z wykorzystaniem kultur in vitro, co pozwoliło na posadzenie go w Dobrzycy. Mimo że drzewo może się wydawać niepozorne, należy pamiętać, że jego wiek genetyczny można szacować na ok 500 lat.

Badaniami kieruje prof. Paweł Chmielarz, który osobiście  dopilnował aby drzewo zostało w odpowiedni sposób posadzone w dobrzyckim parku. Pan profesor pokierował również pracowników Muzeum, jak odpowiednio dbać o nowego mieszkańca dawnego ogrodu angielskiego i... zdradził kilka ciekawostek o badaniach, o których z przyjemnością opowiemy Państwu podczas wspólnego zwiedzania.

Więcej o związkach Józefa Wybickiego i Dobrzycy przeczytacie w artykule dr Jacka Kowalkowskiego w publikacji "Dobrzyccy bohaterowie czasów napoleońskich", którą możecie zakupić tutaj.


FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER