2021-10-13

OTWARCIE WYSTAWY

Sobota 9 października była bardzo intensywnym dniem w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. Odbyły się aż trzy wydarzenia, na których nie zabrakło znamienitych gości. Dzień ten otworzyła debata naukowa "Sejm Wielki i Konstytucja 3 Maja. Historia i dziedzictwo". W debacie wzięli udział badacze i historycy: prof. Andrzej Małkiewicz, prof. Piotr Szymaniec dr Grzegorz Glabisz, oraz z ramienia Muzeum, kierownik Działu Historycznego - dr Stanisław Borowiak, a także goście: Jego Ekscelencja Ambasador Republiki Litewskiej Eduardas Borisovas i Marszałek Stowarzyszenia Potomków Sejmu Wielkiego Piotr Biliński.  Organizatorem wydarzenia był p. Michał Kwilecki - kanclerz SPSW. Następnie Daniel Jan Potocki, prezes Związku Szlachty Rzeczypospolitej wygłosił wykład o historii polskiego stroju narodowego i pasach kontuszowych, którym otworzył wystawę czasową "Splendor Wielkopolski. Tradycje tkackie i krawieckie krajowego przemysłu manufakturowego na przykładzie polskiego stroju narodowego" (więcej o wystawie pod tym linkiem). Na koniec uczta muzyczna - koncert Silviusa Leopolda Weissa Drgnienia lutni - w stronę muzyki baroku. Wykonawcą projektu jest Fundacja Kultury i Sztuki ARS LONGA im. Mieczysław Święcickiego przy wsparciu finansowym Fundacji Zakłady Kórnickie oraz we współpracy ze Związkiem Szlachty Rzeczypospolitej i Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy.