Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2019-12-17

15 GRUDNIA 2019 - WERNISAŻ WYSTAWY - SZTUKA WĘDRUJĄCA

15 grudnia nastąpiło oficjalne otwarcie wystawy czasowej „Sztuka wędrująca” w dobrzyckim pałacu.

Wystawa, prezentowana w dobrzyckim muzeum ukazuje szeroki przekrój malarstwa - począwszy od dzieł renesansowych malarzy, poprzez twórczość młodopolskich artystów, aż do sztuki powojennej. Na ekspozycji znajdują się prace m.in. Martena van Valckenborcha, Jacka Malczewskiego, Józefa Chełmońskiego i Jana Matejki, a także bogate zbiory rzemiosła artystycznego - ceramika z królewskich manufaktur w Miśni i Berlinie oraz szkło ze śląskich i czeskich wytwórni.

Na wernisażu historię prezentowanych zbiorów przybliżył publiczności Rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Ks. prof. dr hab. Antoni Dębiński. Opowieść o niezwykle cennej kolekcji i o jej darczyńcach zakończono przy dźwiękach muzyki smyczkowej przedstawiciela Filharmonii Kaliskiej. Po zaproszeniu na nową ekspozycję przez dyrektora Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy Wiesława Kaczmarka, zgromadzeni mogli uczestniczyć w kuratorskim zwiedzaniu. Dzięki fachowej wiedzy i doświadczeniu kuratorów dra Krzysztofa Przylickiego z Muzeum KUL oraz Szymona Balcera z Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy, słuchacze dowiedzieli się nie tylko o tym jak cenne zbiory znajdują się na prezentowanej wystawie lecz również jak krok po kroku powstawała ekspozycja, odsłaniając kulisy pracy muzealników.

 

Zapraszamy do zwiedzania!


fot. Agnieszka Piasecka

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER