2018-11-11

WERNISAŻ WYSTAWY "ZIEMIAŃSKIE DROGI DO NIEPODLEGŁOŚCI. POWSTAŃCY WIELKOPOLSCY"

Uroczyste otwarcie wystawy ukazującej wkład ziemiaństwa w odzyskanie przez Polskę niepodległości miało miejsce w sali balowej, przy licznie zgromadzonej publiczności. Po słowie wstępnym p. Dyrektora Wiesława Kaczmarka o pracach nad tworzeniem wystawy opowiedziała jej kurator, dr Katarzyna Podczaska. Następnie zespół młodzieżowy "Tacy nie inni" zagrał znane pieśni patriotyczne. Publiczność miała później okazję zapoznać się z wystawą rozmieszczoną w trzech salach parteru. Po wystawie oprowadzała jej kuratorka. W dawnej jadalni zgromadzone zostały plansze i eksponaty ukazujące rolę ziemiaństwa w okresie zaborów i w momencie wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W kolejnej sali (antykamera) można było obejrzeć m.in. mundury i oryginalny sztandar powstańczy. W ostatniej sali (salon z pejzażem) zaprezentowane zostały losy powstańców w okresie międzywojennym i w czasie II wojny światowej.
Wystawa jest czynna do 16 lutego 2019 r.