Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2016-05-05

OTWARCIE WYSTAWY O KONSTYTUCJI 3 MAJA

3 maja br. w dobrzyckim pałacu otwarta została wystawa „W 225 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja”, która bedzie eksponowana do 2 października br. Większość prezentowanych na niej obiektów pochodzi ze zbiorów warszawskiego bibliofila p. Wojciecha Kochlewskiego, bez którego wszechstronnej pomocy powstanie wystawy nie byłoby możliwe. Spośród pochodzących z Jego zbiorów starych druków, prasy i pism ulotnych na szczególną uwagę zasługują dwa wydrukowane 5 maja 1791 r. pierwodruki Ustawy Rządowej, w tym zwłaszcza egzemplarz uwierzytelniony w grodzie warszawskim, co nadało mu rangę oficjalnego dokumentu Konstytucji. Jako jeden z zaledwie czterech istniejących, uwierzytelnionych w ten sposób pierwodruków, stanowi on bowiem bezcenna pamiątkę narodową. Na uwagę zasługują również edycje Ustawy Rządowej z końca XVII w. i liczne druki ulotne wydawane z okazji kolejnych rocznic Konstytucji - od XIX w. po czasy współczesne.

Na wystawie obejrzeć można również wypożyczone z Muzeów Narodowych w Kielcach, Krakowie, Poznaniu i Warszawie oraz Muzeum Ziemi Koźmińskiej dzieła malarstwa, grafiki i medalierstwa, spośród których wymienić warto zwłaszcza pochodzący z Muzeum Narodowego w Poznaniu, a eksponowany na co dzień w Gołuchowie, portret Stanisława Augusta Poniatowskiego pędzla Marcelo Bacciarellego, który za czasów generała Augustyna Gorzeńskiego zdobił wnętrze dobrzyckiego pałacu. Z kolei Muzeum Narodowe w Warszawie użyczyło m.in. słynny obraz Kazimierza Wojniakowskiego przedstawiający uchwalenie Konstytucji 3 Maja oraz szkic Jana Matejki do jego obrazu "Konstytucja 3 maja", namalowanego z okazji hucznie obchodzonej w Galicji 100 rocznicy uchwalenia Konstytucji.

Uroczystość otwarcia wystawy rozpoczęła się o godzinie 14.00 koncertem pieśni patriotycznych w wykonaniu Towarzystwa Śpiewu z Raszkowa. Następnie odczytano list Marszalka Sejmu p. Marka Kuchcińskiego, po którym przemówił p. Piotr Biliński, reprezentujący Stowarzyszenie Potomków Sejmu Wielkiego. Kontekst historyczny wystawy przybliżyło ciekawe i wyczerpujące wystąpienie prof. dr. hab. Michała Zwierzykowskiego, kierownika Zakładu Historii Nowożytnej w Instytucie Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. O historycznym znaczeniu dnia 3 maja i uchwalonej wówczas  Ustawy Rządowej  niezmiernie zajmująco opowiadał p. Wojciech Kochlewski. Po krótkim wystąpieniu przedstawiciela Senatora RP p. Łukasza Mikołajczyka, kurator wystawy, p. Szymon Balcer zaprosił licznych zgromadzonych gości, wśród których byli starosta Powiatu Pleszewskiego p. Maciej Wasielewski i Burmistrz Miasta i Gminy Dobrzyca, p. Jarosław Pietrzak, do obejrzenia wystawy. Obok autorów wystawy, licznych historycznych objaśnień dotyczących znaczenia prezentowanych na niej zbiorów udzielał również p. Wojciech Kochlewski.

Relację z wystawy obejrzeć można było równiez na antenie TVP 3 w programie  "Teleskop" - warto zobaczyć archiwalne wydania dostępne na stronie internetowej TVP, np. http://poznan.tvp.pl/25173083/03052016-godz2145 - od 00.13.31.

O znaczeniu prezentowanych na wystawie zbiorów mozna dowiedzieć się z artykułów na naszej stronie internetowej, do przeczytania których serdecznie zachęcamy:
Dzień 3 Maja - czy wiesz, ze...
Trzeciomajowe rocznice
Pierwodruki Konstytucji 3 Maja w dobrzyckim pałacu
Polecamy również odwiedzenie strony internetowej p. Wojciecha Kochlewskiego: www.konstytucja3maja.info

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZENIA WYSTAWY!!!
FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER