2016-01-25

PAŁACOWE FERIE – PIERWSZY TYDZIEŃ ZAJĘC W MUZEUM

18 stycznia rozpoczęły się ferie w województwie wielkopolskim. Dzieci mają dwa tygodnie na zimową zabawę. Czy jednak dzieci dawnych właścicieli pałacu w Dobrzycy również mieli ferie? Jeśli tak, to czy również spędzali je tak, jak ma to miejsce współcześnie? Co robiono podczas zawieruchy śnieżnej, jak wyglądały polowania, domowe robótki i wielkie bale? I najważniejsze – czy też jeżdżono na sankach?

Na te i inne pytania próbowali odpowiedzieć uczestnicy zajęć zorganizowanych w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. Dzieci, trzech grupach wiekowych: przedszkole, uczniowie klas 1-3 i klas 4-6, próbowały oswoić , nielubianą zwykle w szkole, straszną historię. Oprowadzanie, „pod innym kątem”, po pałacowych wnętrzach było wstępem do zabaw edukacyjnych ukazujących dawne zajęcia domowe.

Każda z grup rozpoczęła od spaceru po zabytkowych wnętrzach. Pytaniom, zdziwieniom i zaskoczeniom nie było końca.

Wśród zabaw pojawiła się nowa wersja „szukanego”, a także pałacowe puzzle, które gwarantują zapamiętanie większej ilości szczegółów.

Wśród zabaw i uśmiechów znalazła się również chwila na małą lekcję historii…

...sztuki i architektury.

Ostatnim elementem tego tygodniowych zajęć było rozpoczęcie tworzenia prac konkursowych, które będzie można dokończyć również w przyszłym tygodniu.

Najstarsza grupa wyłamała się odrobinę z harmonogramu warsztatów. Zafascynowani pałacem postanowili spędzić całe 3 godziny na zwiedzaniu.

Dotarli nawet do piwnic… :)

W najbliższym tygodniu czeka na Was jeszcze więcej atrakcji.
Przypominamy, że spotykamy się jeszcze:
- we wtorek 26 stycznia – grupa przedszkolna
- w środę 27 stycznia – klasy 1-3
- w czwartek 28 stycznia – klasy 4-6
- w sobotę 30 stycznia – wszystkie grupy, rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród
Do zobaczenia w Muzeum!

Zdjęcia w zakładce fotogaleria