Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2015-11-20

WERNISAŻ WYSTAWY „EUROPA W RODZINIE. ZIEMIAŃSTWO POLSKIE W XX WIEKU”

18 listopada 2015 r. o godz. 13.00 w dobrzyckim pałacu rozpoczęła się uroczystość otwarcia wystawy „Europa w rodzinie. Ziemiaństwo polskie w XX w.” Koncepcję ekspozycji, prezentowanej wcześniej w arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie, a przygotowanej we współpracy Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu, Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie oraz Polskie Towarzystwo Ziemiańskie wyczerpująco przedstawiła jej kurator, p. dr Agnieszka Łuczak, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Poznaniu.

Głos zabrali również przedstawiciele współorganizatora wystawy – Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego, reprezentowanego przez członków Zarządu Oddziału Wielkopolskiego PTZ z prezes p. Danutą Prus-Głowacką na czele. Prócz niej, swoimi refleksjami na temat wojennych i powojennych losów ziemiaństwa, ukazywanymi na przykładzie dziejów własnych rodzin, podzielili się również p. p. Elżbieta Krzysztoporska-Czarnecka. Barbara Jacobson i Andrzej Heydel. Całość uzupełniły wystąpienia osób zajmujących się opieka nad dziedzictwem wielkich rodów arystokratycznych - p. Mikołaja Pietraszaka-Dmowskiego – pełnomocnika Fundacji im. Raczyńskich oraz p. Pauliny Vogt-Wawrzyniak reprezentującej Muzeum Zamek w Gołuchowie. Z kolei p. Jarosław Pietrzak, burmistrz Miasta i Gminy Dobrzyca, przedstawił zebranym przykład udanego zagospodarowania przez dobrzycki samorząd dworu w Sośnicy, zaadaptowanego na dzienny dom seniora.

Po zakończeniu części oficjalnej zaproszeni goście zwiedzili wystawę, ulokowaną w Jadalni, Salonie przy Jadalni i Salonie z Pejzażem na parterze dobrzyckiego pałacu, a następnie udali się na skromny poczęstunek w pałacowych piwnicach.

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER