Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2017-09-20

EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA

W niedzielne popołudnie świętowaliśmy kolejną edycję Europejskich Dni Dziedzictwa. Tegoroczne hasło: "Krajobraz dziedzictwa. Dziedzictwo krajobrazu." idealnie wpisuje się w misję naszego Muzeum. Dobrzycki park jest przykładem wciąż żywego dziedzictwa kulturowego, ktore wymaga szczegolnej troski i uwagi na jego wielowiekową historię. W 2017 roku Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy zostało laureatem w konkursie Zabytek Zadbany, otrzymując pierwsze miejsce w kategorii „Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworskie i pałacowe)”.
Z tego względu przygotowaliśmy wystawę plenerową ukazującą jak zmieniał się park na przestrzeni lat. Umieszczone zostały na niej archwilane fotografie i rysunki ze zbiorów Kazimierza Balcra i Tadeusza Mikołajewskiego. Ujęcia pawilonów parkowych i dobrzyckiej przyrody pochodzą głównie z okresu międzywojennego i pierwszych lat po wojnie. Pokazany został również jedyny zachowany do tej pory widok Oficyny Bramnej - na rysunku Korduli Turnianki ze zbiorów Biblioteki Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze.
 
Uzupełnieniem wystawy był pelenerowy wykład Kazimierza Balcera, autora publikacji "Ogród angielski gustowny i w rośliny bogaty. Zarys dziejów założenia parkowego w Dobrzycy" , którą można cały czas nabyć w kasie w pałacu.


FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER