Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2017-09-11

KONFERENCJA


dyrektor Wiesław Kaczmarek 
otwierający konferencję


siedzą od lewej: Jerzy Mańkowski, Danuta Prus-Głowacka, Marcin Schirmer, Mikołaj Pietraszak Dmowski


uczestnicy konferencji przysłuchujacy się referatom.

7 września w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy odbyły się obrady konferencji "Dylematy edukacji historycznej o ziemiaństwie polskim", która zgromadziła referentów i liczne grono słuchaczy z całego kraju. Obrady, odbywające się w położonym na terenie dobrzyckiego parku budynku Oranżerii, otworzyło wystąpienie Wiesława Kaczmarka, dyrektora Muzeum w Dobrzycy, który powitał zgromadzonych i krótko nakreślił założenia konferencji.

Jej pierwsza część składała się z trzech referatów wprowadzających. Pierwszy z nich wygłosił dokumentalista ziemiańskich dworów i pałaców dr Maciej Rydel, którego wystąpienie zawierało przegląd muzeów w Polsce zajmujących się dziejami ziemiaństwa. Dwa kolejne referaty, wygłoszone przez dr. Ewelinę Kostrzewską z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego oraz dr. Michała Mencfela i dr. Kamilę Kłudkiewicz, koncentrowały się na wybranych sferach aktywności społecznej i kulturalnej ziemiaństwa - działalności społecznej ziemianek oraz kolekcjonerstwie i zbiorach sztuki w rodzinach ziemiańskich.

Kolejną część spotkania rozpoczęły wystąpienia Marcina Schirmera, prezesa Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego, Danuty Prus-Głowackiej, członka ZG i wiceprezesa Oddziału Wielkopolskiego PTZ, Jerzego Mańkowskiego, właściciela dóbr w Brodnicy oraz Mikołaja Pietraszaka Dmowskiego, prezesa spółki Majątek Rogalin sp. z o.o. i sekretarza zarządu Fundacji Raczyńskich. Wyrażone przez dyskutantów poglądy i koncepcje dotyczące sposobów prezentacji dziejów ziemiaństwa w placówkach muzealnych oraz najlepszych strategii i programów edukacyjnych w tej mierze, komentowane i uzupełniane były w toku dalszej ożywionej dyskusji ogólnej, w której udział wzięli m.in. Piotr Górajec z-ca dyrektora Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Maciej Kraiński, kurator Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim, Jacek Piotrowski, dyrektor Muzeum Ziemi Średzkiej "Dwór w Koszutach", Waldemar Rataj z Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Andrzej Kołder, właściciel prywatnego Muzeum Kultury Szlacheckiej w Kopytowej, Piotr Biliński, właściciel dworu w Sułkowicach, Waldemar Gujski, kolekcjoner i właściciel dworu w Gałkach.

Ostatni trzeci panel, prowadzony przez Piotra Górajca, to interesujące wystąpienia przedstawicielki ośrodka "KARTA" oraz Emilii Pelc i Elżbiety Nikiel z Forum Edukatorów Muzealnych. Całosć zakończyło podsumowujące wystąpienie dr. hab. Katarzyny Barańskiej z Instytutu Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego. Organizatorzy konferencji mają nadzieję, że zapoczątkuje ona kolejne spotkania poświęcone problemowi edukacji o ziemiaństwie i narracji muzealnych ukazujących dzieje tej warstwy społecznej.


dr Maciej Rydel


 dr Ewelina Kostrzewska


dr Kamila Kłudkiewicz i dr Michał Mencfel


Piotr Górajec w trakcie dyskusji ogólnej.

Relację fotograficzną z obrad znależć mozna również na STRONIE POLSKIEGO TOWARZYSTWA ZIEMIAŃSKIEGO NA FACEBOOKU.

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER