Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2017-05-23

CO SIĘ DZIAŁO W NOC MUZEÓW?

Noc Muzeów 2017 to nie lada gratka dla wszystkich miłośników historii i dziedzictwa kulturowego. To moment w roku, kiedy wszystkie Muzea otwierają się szczególnie uważnie na potrzeby odwiedzających. W tym roku Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy również wyjątkowo hucznie świętowało tę wyjątkową noc!

20 maja Zespół Pałacowo-Parkowy dla odwiedzających wyjątkowo otwarty był od godziny 18:00 aż do północy! Pierwsi goście zaczęli pojawiać się już dużo przed godziną otwarcia. Wszyscy chcieli zająć dobre miejsca przed występem grupy rekonstrukcyjnej z Muzeum Tradycji Napoleońskich w Witaszycach. Reprezentanci Armii Księstwa Warszawskiego przedstawili elementy musztry oraz wystrzeliwali ładunki ze swoich broni, skandując przy tym: „Wiwat Książę Józef!”. Zachwycona publiczność nagrodziła pasjonatów długimi brawami. Z żołnierzami Księstwa Warszawskiego można było zrobić sobie również zdjęcia, a nawet spróbować samemu wystrzelić z karabinu AN IX.


 

Kolejną atrakcja było oczywiście zwiedzanie kuratorskie. Stanisław Borowiak i Szymon Balcer oprowadzali tłumnie zgromadzoną publiczność po wystawie „Józef Wybicki i jego czasy. Hymn. Legiony. Księstwo Warszawskie”. Tylko tego wieczoru można było poznać etapy tworzenia wystawy i przyjrzeć się dokładniej samej postaci Wybickiego. Twórcy ekspozycji chętnie odpowiadali na wszystkie pytania publiczności, zasypując odwiedzających jednocześnie licznymi anegdotami z życia autora „Mazurka Dąbrowskiego”. Na pierwszym piętrze naszego Pałacu również się działo! W Sali Balowej był wyświetlany film „Muzeum Utracone” opowiadający dzieje zbirów z zamku wawelskiego po wybuchu II Wojny Światowej. W Panteonie prezentowana była wystawa pokonkursowa „Moda Ziemiańska 1864-1939”, która również zachwycała odwiedzających.


Podczas Nocy Muzeów – dobrzycki zespół pałacowo-parkowy odwiedziło naprawdę mnóstwo osób, za co chcielibyśmy Państwu serdecznie podziękować! Dziękujemy za to, że wybraliście nasze muzeum spośród długiej listy instytucji, które świętowały tą wyjątkową noc!
Jeśli podobało się Państwu na Nocy Muzeów, zapraszamy na kolejne wydarzenia organizowane przez Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy! Już w tym tygodniu XIII Dobrzyckie Spotkania z Klasyką. Więcej przeczytacie tutaj.
Do zobaczenia!

Za użyczenie zdjęć do materiału dziękujemy panu Jackowi Koszalikowi oraz panu Janowi Hain.

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER