Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2017-04-05

ZIEMIAŃSKA WIELKANOC OCZAMI DZIECKA

Po raz kolejny Muzeum Ziemiaństwa zorganizowało dla najmłodszych mieszkańców gminy Dobrzyca wyjątkowe warsztaty Wielkanoce. Tym razem młodzi artyści wykonywali sympatyczne ozdoby wielkanocne – gliniane baranki. Zajęcia poprowadziła Pani Ola Kubicka, która nie tylko zaprezentowała dzieciom, jak ulepić poszczególne zwierzątka, ale również tłumaczyła, jaką historię ma sztuka rzeźbienia w glinie.

Święta Wielkiej Nocy były oczywiście bardzo ważnym momentem w ciągu roku dla najmłodszych mieszkańców dworów ziemiańskich. Dzieci często w okresie świąteczny pomagały w wykonywaniu ozdób wielkanocnych zdobiących rezydencję i przygotowywaniu święconki. Można było także odnaleźć dwory, przy których znajdowały się specjalne piece do utrwalania glinianych rzeźb wykonanych przez mieszkańców posiadłości.

Oprócz wykonywania ozdób, dzieci chętnie podglądały prace na kuchni i z wielką radością pałaszowały przygotowane przez służbę dania. Niestety kilkugodzinne przesiadywanie przy suto zastawionym stole, często kończyło się niestrawnością. Na szczęście w poradnikach, przypominających dzisiejsze książki kucharskie, oprócz przepisów na wielkanocne potrawy znajdowały się również… porady na problemy żołądkowe.

Równie atrakcyjnym momentem dla młodych ziemian było oczywiście strzelanie na cześć Zmartwychwstałego Chrystusa. Chłopcy, ustawieni wokół kościoła na trasie procesji, ze specjalnie stworzonych szmacianych ładunków, wystrzeliwali głośne huki ku radości wszystkich zgromadzonych osób.


Jednak młodzi mieszkańcy dworów z największa niecierpliwością, czekali na drugi dzień świąt, czyli „Śmigus – Dyngus”.  W świąteczny poniedziałek, wszyscy oblewali się wodą. Wyjątkiem były osoby starsze – seniorów rodu można było delikatnie oblać jedynie kilkoma kroplami pachnącej wody kolońskiej.  Podobnie jak w dzisiejszych czasach, wariacje związane z polewaniem zimną wodą, kończyły się o ustalonej wcześniej godzinie. Wtedy dzieci i młodzież ponownie zasiadali do wielkanocnego stołu.


Jak można zauważyć, dzisiejsze święta Wielkanoce nie różnią się w dużym stopniu od tych obchodzonych w posiadłościach ziemiańskich. Cieszymy się, że po raz kolejny, Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy mogło przybliżyć najmłodszym odwiedzającym polskie tradycje związane z tym wyjątkowym okresem w roku.

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER