2017-04-01

WYSTAWA O ROTMISTRZU PILECKIM W URZĘDZIE MARSZAŁKOWSKIM

W dniu 27 marca 2017 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu odbyło się otwarcie wystawy planszowej "Rotmistrz Witold Pilecki - zwyczajny bohater". Wystawa zorganizowana została przy współpracy z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu. Przedstawia najwazniejsze wydarzenia z życia rotmistrza Witolda Pileckiego, który zgłosił się na ochotnika do obozu Auschwitz. Wystawa opracowana została dzięki materiałom przekazanym przez syna rotmistrza - p. Andrzeja Pileckiego. Oprócz przeżyć rotmistrza w Oświecimiu dowiedzieć się możemy o dzieciństwie, młodości oraz działalności w kolejnych organizacjach społecznych i gospodarczych w okresie II RP, wreszcie o aresztowaniu, procesie i śmierci w stalinowskim wiezieniu. W trakcie otwarcia wystawy glos zabrali dyrektor Departamentu edukacji i Nauki Urzedu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego p. Dorota Kinal, Dyrektor Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy p. Wiesław Kaczmarek, dyrektor Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu p. Jan Bartczak oraz autor wystawy p. Szymon Balcer z Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. Całość uswietnił udział grupy rekonstrujcyjnej 70 pułku piechoty z Pleszewa.