Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2016-08-22

RELACJA Z OTWARCIA WYSTAWY

"Malujący Mieszkańcy Dobrzycy" to wystawa prac malarskich zrealizowana wspólnie przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Dobrzyckiej oraz Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. Przedstawione prace ukazują piękno regionu południowej wielkopolski oraz historię tego miejsca, w zupełnie nowym świetle. Obrazy prezentowane w Panteonie to poruszające dzieła malarskie prezentujące to, co w Dobrzycy najlepsze.

Twórcy tych wyjątkowych prac, Ewa Osińska, Izabela Balcer i Kazimierz Balcer, to (nie)zwykli mieszkańcy Dobrzycy, którzy w natłoku codziennych obowiązków znaleźli chwilę, aby na moment zatrzymać się i spojrzeć na swoje miejsce zamieszkania z nowej, świeżej perspektywy.

KAZIMIERZ BALCER urodził się 9 II 1947 roku w Dobrzycy. Absolwent Uniwersytetu im. A mickiewicza w Poznaniu, kierunek historia. z zawodu nauczyciel, obecnie na emeryturze. Przewodnik muzealny, malarz-amator, działacz społeczny. Brał udział w wystawach malujących nauczycieli w Kaliszu, Ostrowie Wlkp. i Jarocinie. W dorobku artystycznym ma również wystawy indywidualne, a także wspólnie z innymi twórcami. Tematy obrazów: pejzaże, architektura, kopie portretów, historycznych. Interesuje się sztuką, historią regionalną i turystyką. Za działalność kulturalną został uhonorowany odznaką Zasłużony Działacz Kultury.

IZABELA BALCER urodziła się 29 VIII 1985 roku w Pleszewie, magister sztuki, absolwentka edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych Uniwersytetu im. A. Mickiewicza Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu w pracowni malarstwa pod kierunkiem prof. zw. Andrzeja Niekrasza. Inspiracją do namalowania prezentowanych obrazów były m.in. wnętrza znajdujących się w Dobrzycy dwóch obiektów: pałacu i kościoła ewangelickiego oraz widoki Dobrzycy. Prace zostały wykonane w technice mieszanej stosując: olej, tempery i suchy pastel. Obrazy stanowią wlasne określenie artystyczne na temat światła i koloru we wnętrzach.

EWA OSIŃSKA urodziła się i wychowała w Ustrzykach Dolnych. Od najmłodszych lat fascynowała ją przyroda. To właśnie Bieszczady ukształtowały jej osobowość i obudziły w niej pragnienie poznawania świata roslin i zwierząt. Kierowana swoją pasją wybrała studia na Wydziale Leśnym oraz medycynę weterynaryjną. Po uzyskaniu tytułu magistra inzyniera leśnictwa rozpoczęła studia doktoranckie na Wydziale Medycyny weterynaryjnej, które ukończyła równoczesnie z uzyskaniem tytułu lekarza weterynarii. W tym roku Ewa Osińska obroniła rozprawę doktorską, uzyskując tytuł doktora nauk weterynaryjnych. Pasje Ewy Osińskiej, oprócz pracy zawodowej, odzwierciedla jej twórczość. Wnikliwe studium elementów przyrody dopełnia jej potrzebę poznawania przepięknego i fascynującego świata.Tematyka prac znajdujących się na wystawie jest różnorodna. Znajdziemy tam m.in. parkowe plenery, wnętrza pałacowe, ale także malarstwo portretowe, ukazujące zasłużone dla regionu postacie historyczne oraz nowocześnie ujęte szkice zwierząt.

 

Wystawę można oglądać w Panteonie, w parku Muzeum Ziemiaństwa do 30 września. Zapraszamy serdecznie!

 
  

 


FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER