Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2024-04-29

OTWORZYLIŚMY WYSTAWĘ O CZASACH NAPOLEOŃSKICH
W ostatni weekend kwietnia, po długich przygotowaniach, w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy została otwarta najnowsza wystawa czasowa ,,Od Austerlitz do Sedanu. Oręż napoleoński i ciężka kawaleria XIX wieku''. Wernisaż rozpoczął się od przemówień w Sali Balowej, podczas których kurator wystawy dr Stanisław Borowiak opowiedział o tym, co można na wystawie podziwiać oraz o znaczeniu epoki napoleońskiej dla późniejszego rozwoju ciężkiej kawalerii. Właściciel kolekcji, pan Tomasz Skowronek z kolei opowiedział o szczegółach technicznych wystawionych eksponatów. Licznie zgromadzona publiczność następnie wyszła przed pałac, gdzie z dwóch zabytkowych armatek zostały oddane salwy, oznaczające otwarcie wystawy dla zwiedzających. Goście z zaciekawieniem słuchali opowieści o polach bitew ery napoleońskiej i wojen po niej następujących oraz podziwiali wspaniałe zdobienia na kirysach, pałaszach czy szablach przedstawionych w gablotach. Przez cały czas trwania wydarzenia przed portykiem dobrzyckiego pałacu stała straż w mundurach Gwardii Paryskiej oraz Brytyjskiej Gwardii Królewskiej z połowy XIX wieku, z którą przybyli na wernisaż goście chętnie robili sobie zdjęcia. Z okazji otwarcia nowej wystawy przygotowany został katalog, w którym nie tylko można zapoznać się z eksponatami, lecz także zapoznać się z komentarzem historycznym, dotyczącym zarówno ich, jak i epoki, w której były wykorzystywane.

Wystawa jest otwarta dla zwiedzających do 29.09.2024. Po więcej informacji dotyczących zwiedzania dobrzyckiego pałacu zapraszamy tutaj.


FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER