Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

OFERTA DLA PRZEDSZKOLI

Nasza oferta edukacyjna jest przystosowana do potrzeb najmłodszego grona odbiorców. Zachęcamy do aktywnego uczestnictwa w kulturze już od najmłodszych lat.
 Zajęcia prowadzimy poprzez śmiech i zabawę, ale misję edukacji muzealnej traktujemy bardzo poważnie.

 

Lekcje muzealne przeprowadzamy przez cały rok szkolny, w grupach liczących do 30 osób. Realizacja lekcji zaplanowanych w parku uzależniona jest od warunków atmosferycznych. Lekcję muzealną można zamówić pod numerem telefonu: 62 741 30 39 wew. 28 lub 37.
Prosimy o ustalanie terminów z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem.

Opłaty za lekcje muzealne:
- lekcja 1-godzinna - bilet wstępu (1 zł) dla każdego uczestnika oraz opłata za
przewodnika 25 zł (grupa do 15 osób), lub 35 zł (grupa powyżej 15 osób)
- lekcja 3-godzinna 130 zł (bilety w cenie)

 

 

Oferta edukacyjna dla przedszkoli (do pobrania)Tematy lekcji muzealnych
1-godzinnych

Odczarować muzeum
Tajemnice pałacowych komnatCzy w pałacu mieszkały księżniczki?
Przy dawnym stoleZiemiańskie gry i zabawy
Królowie dobrzyckiego parku


Co to jest eksponat? Czy mogą nimi być tylko obraz i rzeźby? Jak zachowywać się w muzeum? Kim jest turysta? Co to znaczy zwiedzać? Na te i wiele innych pytań odpowiemy podczas zajęć. Lekcja ta to próba odczarowania muzeum jako miejsca nudnego i nieciekawego. Zwiedzanie będzie uzupełnione o zagadki, które z pewnością spodobają się małym turystom.

Uczestnicy odbędą wędrówkę po pałacowych salach. Dowiedzą się, jakie funkcje pełniły pierwotnie poszczególne komnaty, co się w nich znajdowało i co uległo zmianie wraz z upływem lat. Nieznane przejścia, małe schowki, nieistniejące drzwi oraz miejsca niedostępne na co dzień dla zwiedzających - to tylko niektóre tajemnice, które kryje pałac.

Mali odkrywcy pewnie nieraz zastanawiają się skąd
tak naprawdę biorą się pałace, kto je zbudował i kto mieszkał w nich w dawnych czasach. Może to były piękne księżniczki, może straszne dinozaury, a może jeszcze ktoś inny. Spróbujemy odpowiedzieć
na te nurtujące pytania. Ponadto uczestnicy dowiedzą się, jakie są różnice między dawnymi pałacami a dzisiejszymi domami.

Kultura jedzenia zmieniała się na przestrzeni lat. Kiedyś używano odmiennej zastawy stołowej i rozsmakowywano się w innych potrawach. Podczas lekcji dowiemy się gdzie znajdowała się kuchnia, do czego służył kredens, jak nakrywano do stołu oraz skąd wzięło się powiedzenie "na szarym końcu". Zapraszamy do kulinarnej podróży w przeszłość.

Dawniej dzieci również potrafiły się bawić. Wielkie pałace, ogromne parki, pola i lasy stwarzały niezliczone możliwości do pobudzenia wyobraźni. Zachęcimy uczestników do odłożenia telefonów. W zamian za to poczytamy stare bajki, zagramy w karetę i noski oraz pobawimy się serso. Być może okaże się, że stare i zapomniane zabawy znów będą cieszyć bardziej.

Mamy trzech królów parku w Dobrzycy. Jednym z nich jest Platan - pomnik przyrody. Dobrzyckiej roślinności pilnują natomiast muzealne zwierzęta, wśród których na wodzie króluje łabędź, na lądzie zaś dumny paw. Podczas zwiedzania parku ukłonimy się wszystkim tym dostojnikom.


Tematy lekcji muzealnych
3-godzinnych

Tajemnice pałacowych komnat


Legendy dobrzyckie
Najpopularniejszy temat lekcji 1-godzinnej możliwy jest również do realizacji rozszerzonej. Poza poznaniem przeznaczenia poszczególnych pałacowych sal i odkrycia wszystkich ich tajemnic podejmiemy się próby wspólnego zbudowania makiety pałacu i ozdobienia go tysiącem kolorów.

Tematem lekcji są mity i legendy związane z pałacem i parkiem w Dobrzycy. Uczestnicy poznają treści legend i nauczą się odczytywać symbolikę w nich zawartą. Zajęcia odbywają się w formie podchodów. Na podstawie tekstów z monografii ks. Stanisława Śniatały wybierzemy się w wędrówkę po tajemniczych zakamarkach dobrzyckiego parku.


Dodatkowe możliwości

Konkursy i projekty edukacyjne
Organizowane są przy współudziale z innymi instytucjami i stowarzyszeniami. Zachęcamy do współpracy - być może wspólnie stworzymy coś ciekawego. Do tej pory działaliśmy razem z: Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu, Stowarzyszeniem Inicjatyw Społecznych Mieszkańców Gminy Dobrzyca, Kuratorium Oświaty w Poznaniu czy Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Kaliszu.

Wystawy planszowe
Istnieje możliwość wynajęcia przez szkoły tematycznych wystaw planszowych. Udostępniamy je bezpłatnie. Koszty transportu pokrywa instytucja wypożyczająca. Okres wypożyczenia wystawy wynosi minimum 2 tygodnie. Prosimy o rezerwacje z miesięcznym wyprzedzeniem.
Dostępne tematy:
- Rotmistrz Witold Pilecki - zwyczajny bohater
- W 225 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja
- Janina Czarnecka - łączniczka antykomunistycznego podziemia
- Józef Wybicki. Hymn. Legiony. Księstwo Warszawskie

Atrakcje w parku
Poza ofertą edukacyjną zachęcamy do skorzystania z atrakcji dostępnych w przestrzeni parkowej. Wśród bogatego drzewostanu, odnajdziemy ponad 30 Pomników Historii, m.in. jeden z największych w Europie platan klonolistny.  Między alejami znajduje się również duża woliera z ptactwem ozdobnym. Dobrzycka flora i fauna szczegółowo opisana jest na specjalnej ścieżce edukacyjnej. 
Istnieje możliwość organizacji ogniska - po wcześniejszym zgłoszeniu.
 FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER