Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2015-12-01

Salonik Kominkowy

Dekoracja malarska saloniku, wykonana zapewne przez Roberta Stankiewicza w latach 1795–1800, następnie zamalowana w ciągu XIX w. i odsłonięta podczas prac konserwacyjnych w 2003 r., oparta jest o podziały ramowe ze strefą cokołową. Pomiędzy płycinami znajdują się panoplia – trofea z rzymskich sztandarów legionowych. Supraporty zdobione są wazą w akantowym obramowaniu oraz głową Gorgony w otoczeniu kielichów kwiatowych i wici akantowych. Sufit obramowany jest ornamentem roślinnym, sznurem koralików i zdobiony rozetą z liści otoczoną strusimi piórami.

W pomieszczeniu zachował się oryginalny klasycystyczny kominek z brązowego marmuru, pochodzący zapewne ze złóż kieleckich. Podczas prac konserwacyjnych stwierdzono również, że wnęka na ścianie zachodniej została wykuta wtórnie. Był w niej piec wspomagający ogrzewanie sali.

Sala pełniła rolę wnętrza mieszkalnego, być może pana domu – mogła być sypialnią lub gabinetem.

Stan przed i w trakcie prac konserwacyjnych:

Stan po pracach konserwacyjnych:FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER