Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2015-12-01

Antykamera

Wystrój Salonu przy Jadalni należy obecnie do najskromniejszych w pałacu. W czasie prowadzonych w 1998 r. prac konserwatorskich odsłonięto relikty oryginalnej zaprawy malarskiej. Stan zachowania oryginału w technice wapiennej al secco był bardzo różny. Niektóre partie dekoracji takie jak supraporty zachowane były w stanie szczątkowym, nie pozwalając tym samym na dokładną rekonstrukcję.

Odrestaurowany i zrekonstruowany wystrój sali opiera się na architektonicznej artykulacji ścian z dobrze wyodrębnioną strefą boazeryjną. W prostych rozczłonkowanych ramach wprowadzono zieloną marmoryzację. Sufit obiega fryz w postaci winnego pędu. Za czasów Gorzeńskiego w ścianie zachodniej, pomiędzy oknami wisiał wprawiony w ścianę obraz. W trakcie prac konserwatorskich odsłonięto płytką wnękę, której przeznaczenie potwierdza wzmianka w Kronice Kościoła Parafialnego w Dobrzycy: „na ścianach (...) obrazy i portrety (...) wpuszczone w ściany i okolone gipsową sztukaterią”. We wnęce na piec zrekonstruowano kopię klasycystycznego pieca z Rogalina.

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER