Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2017-07-22

JUŻ WKRÓTCE NOWA PUBLIKACJA O WŁAŚCICIELACH DOBRZYCY

Już wkrótce, w ramach wydawanej przez nasze Muzeum serii wydawniczej "Studia i materiały Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy" (jej tom I stanowi monografia autorstwa p. Kazimierza Balcera "OGRÓD ANGIELSKI GUSTOWNY I W ROŚLINY BOGATY") ukaże się publikacja "Dawni właściciele Dobrzycy na tle swoich czasów". Jest to monografia wieloautorska, stanowiąca pokłosie naszej ubiegłorocznej KONFERENCJI NAUKOWEJ i zawiera artykuły zasłużonych badaczy przedmiotu, ukazujące postacie dawnych panów na Dobrzycy na tle czasów, w których żyli i wydarzeń, w których brali udział.

Całość otwiera artykuł prof. Tomasza Jurka poświęcony nieco tajemniczemu założycielowi Dobrzycy TUMLINOWI. Kolejne teksty prof. Michała Zwierzykowskiego i jego ucznia Grzegorza Glabisza koncentrują się na postaciach osiemnastowiecznych właścicieli miasteczka i rezydencji - wytrwałem stronnikowi Stanisława Leszczyńskiego, a następnie oficjasłowi gnieźnieńskiemu ALEKSANDROWI GORZEŃSKIEMU (1671-1754), jego synowi ANTONIEMU GORZEŃSKIEMU (1710-1773) oraz dzierżawiącemu od niego włosci WOJCIECHOWI RYDZYŃSKIEMU (1705-1770) - pierwszemu przywódcy konfederacji barskiej w Wielkopolsce. GEN. AUGUSTYN GORZEŃSKI (1743-1816), twórca dobrzyckiego założenia pałacowo-parkowego, jest bohaterem tekstrów p. Kazimierza Balcera i prof. Ryszarda Mączyńskiego - ukazuja one działalność gospodarczą generała i jego kontakty z architektem Stanisławem Zawadzkim. Postać następcy gen. Gorzeńskiego, jego siostrzeńca GEN. KAZIMIERZA TURNO (1778-1817) omawia artykuł badacza generalicji napoleońskiej prof. Jarosława Czubatego, a dzieje rezydencji i jej włascicieli po jego smierci, ukazane w interesujący sposób na tle losów ziemianstwa polskiego w XIX i na pocz. XX w przedstawia tekst autorstwa prof. Witolda Molik. Dwa ostatnie referaty dr. Agnieszki Łuczak i p. Elżbiety Jakimek-Zapart poświęcone są natomiast tragicznym wydarzeniom II wojny światowej i pierwszych lat powojennych - niemieckiemu obozowi przejsciowemu w Dobrzycy oraz postaci JANINY CZARNECKIEJ (1902-1978) łaczniczki zrzeszenia WiN, sądzonej w procesie jego IV Zarządu i więzionej wiele lat w okresie stalinowskim.

Promocja książki połączona będzie z obradami naszej tegorocznej konfencji naukowej "DOBRZYCCY BOHATEROWIE CZASÓW NAPOLEOŃSKICH" (8 wrzesnia br.), na którą już teraz serdecznie zapraszamy!

Stanisław Borowiak

FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER WCAG

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER