Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Informacja o przetwarzaniu danych osobowych    AKCEPTUJĘ
MZD logo Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

 

 

STRONA GŁÓWNA

2016-12-01

JUŻ 18 GRUDNIA PROMOCJA NOWEJ MONOGRAFII DOBRZYCKIEGO PARKU!


W ostatni przedświąteczny weekend, 18 grudnia o godz. 14.00, serdecznie zapraszamy na promocję monografii dobrzyckiego parku. Autorem monografii, zatytułowanej "Ogród angielski gustowny i w rosliny bogaty..." jest długoletni pracownik naszego Muzeum i badacz dziejów dobrzyckiej rezydencji Pan Kazimierz Balcer.


Owocem prowadzonych przez wiele lat przez Autora badań i kwerend archiwalnych jest publikacja wyjaśniająca wiele "białych plam" w dziejach dobrzyckiego założenia pałacowo-parkowego. Autor odwołał się do licznych niewykorzystywanych dotąd przez badaczy źródeł, w tym m.in. pierwszej znanej relacji o dobrzyckim parku, autorstwa podróżującego tutaj w 1823 r. guwernera Rajmunda Skórzewskiego, ks. Claude-Antoine Pocharda, nowych fragmentów pamietnika Adama Turno, wiele mówiących o dobrzyckich ogrodnikach zapisów w księgach metrykalnych oraz licznych relacji dotyczących okresu międzywojennego.


W książce, prócz krótkiego omówienia dawnej literatury przedmiotu i zarysu dziejów dobrzyckiej rezydencji, znajdziemy rozdziały opisujące kolejno kompozycję parku, poszczególne pawilony parkowe, szatę roślinną, układ wodny, powiązania kompozycyjne i przestrzenne z otoczeniem. Niezmiernie ciekawe są dwie ostatnie części pracy - pierwsza z nich poświęcona jest dobrzyckim ogrodnikom od XVII w. do 1939 r., a kolejna zawiera wybór najciekawszych źródeł wspominających o dobrzyckim parku - od siedemnastowiecznych lustracji, poprzez relacje dziewiętnastowiecznych pamiętnikarzy aż po opisujące dewastację parku powojenne pisma dobrzyckiego koła PTTK. Bogata jest również warstwa ilustacyjna pracy, zawierająca - prócz urokliwych zdjęć współczesnych - wiele niepublikowanych dotąd dawnych fotografii, często jedynych w swoim rodzaju, ukazujących nieistniejące już budowle i drzewa.

Stanisław BorowiakFACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER

Bądź na bieżąco

NEWSLETTER