2022-06-15

KATALOG WYSTAWY - O KULTURZE STOŁU W ZIEMIAŃSKICH DWORACH I PAŁACACH

"Dzień rozpoczynano od kawy ze śmietanką". O kulturze stołu w ziemiańskich dworach i pałacach.

Katalog wystawy czasowej poświęconej tradycjom związanym z ziemiańskim ucztowaniem.

Słowo od kuratora: Na wystawie można było zobaczyć różne oblicza ziemiańskiego stołu, zależne nie tylko od zamożności poszczególnych ziemian, ale i dokonujących się stopniowo zmian w gustach i obyczajowości. Wśród eksponatów obok porcelany i fajansów z wytwórni krajowych (Korzec, Baranówka, Ćmielów) i zagranicznych (Miśnia, Sevres, Wiedeń, Berlin), sreber i platerów oraz naczyń szklanych i kryształowych eksponowane były również fragmenty dawnych jadłospisów, przepisów, notatek dotyczących zapasów i spiżarni oraz książek kucharskich i poradników gospodarczych.

Katalog jest dostępny w naszym sklepie stacjonarnych oraz sklepie internetowym (sklep)