2021-05-04

MODA W ZIEMIAŃSKIM ŚWIECIE - WYSTAWA CZASOWA

Wreszcie koniec ograniczeń! Od 4 maja ponownie otwieramy podwoje naszego pałacu. Oczywiście serdecznie zapraszamy na nową wystawę o modzie ziemiańskiej, na której obejrzeć będzie można stroje zarówno damskie, jak i męskie na różne okazje, ubiory dziecięce, a nawet liberie służby. Niektóre tym bardziej interesujące, że z udokumentowaną ciekawą historią.

A na pierwsze majowe dni przenieśmy się do Warszawy początku XX wieku, którą odwiedziła młodziutka wówczas Janina Puttkamerówna z Bolcienik pod Wilnem. Jeszcze po latach wspominała, że „w maju i przy pięknej pogodzie kobiety były tak wystrojone, że prawie niepodobna już uchwycić nuty tej elegancji. Suknie jasne i barwne z lekkich muślinów, na jedwabnych podszewkach miały rozłożyste spódnice złożone ze wstawek, zaszywek i falbanek. Inkrustacje, spięcia, paski ze wstążek tworzyły ozdobę staników. Słomkowe kapelusze, przeważnie podniesione z boku, przykryte były kwiatami i tiulem, woreczków nie noszono i tylko końce pantofelków wyglądały spod spódnicy, za to parasolki pełne były falban i koronek”. Równocześnie wszelako zaznaczała, że „talent do ubierania się grał wówczas o wiele większą rolę niż dzisiaj, ale nie każda pani była nim obdarzona, i uboższe, ale pełne gustu osoby zaćmiewały swoją umiejętnością inne bogato uposażone”.

Liczymy na to, że w przybliżeniu tego co mniej od strojów uchwytne – atmosfery epoki, poglądów i wrażeń ziemian sprzed stu i więcej lat – pomoże scenografia oraz obszerny katalog wystawy, który także już wkrótce oddamy do Państwa rąk.