2016-06-06

200 ROCZNICA ŚMIERCI GENERAŁA AUGUSTYNA GORZEŃSKIEGO

200 lat temu, 5 czerwca 1816 r. w Warszawie zmarł generał Augustyn Gorzeński, twórca dobrzyckiego założenia pałacowo-parkowego, poseł na Sejm Czteroletni, generał-adiutant i szef kancelarii wojskowej oraz bliski współpracownik króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, a w latach późniejszych kasztelan-wojewoda i senator-wojewoda Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego.

9 czerwca 1816 r., po eksportacji ciała generala do koscioła Reformatów w Warszawie i nabożeństwie załobnym, trumna z ciałem zmarłego wyruszyła do Dobrzycy. Okazały pogrzeb generała odbył się tam po niemal miesięcznych przygotowaniach, 8 lipca 1816 r.

Pomimo dwukrotnego małżeństwa (z Aleksandrą Skórzewską i Salomeą Błońską) generał nie pozostawił potomstwa, zapisując cały majątek swemu siostrzeńcowi, generałowi Kazimierzowi Turno (1778-1817), w którego ręce trafiły dobra dobrzyckie. Brat generała, znany pamiętnikarz Adam Turno (1775-1851), zapisał wówczas wprowadzonym przez siebie dzienniku: "Dostali Braterstwo Dobrzycę z najpiekniejszym pałacem, ogrodem, meblami królewskimi, wielkimi srebrami, porcelaną, sklepami doskonałymi, lecz i dużymi długami".

Więcej informacji dotyczących zycia generała Gorzeńskiego znaleźć można m.in. na naszej stronie internetowej:

GENERAŁ AUGUSTYN GORZEŃSKI (1743-1816)

Warto siegnąć również do opracowań uznanych badaczy - polecamy tu oczywiscie monografię Róży Kąsinowskiej, Dobrzyca. Fortalicja. Pałac. Muzeum, Dobrzyca 2007 oraz biogram generała pióra Adama Skałkowskiego w Polskim Słowniku Biograficznym, T. VIII, s. 326-328.

Zapraszamy także do odwiedzenia eksponowanej w naszym pałacu wystawy "W 225 rocznice uchwalenia Konstytucji 3 Maja", która ukazuje m.in. wkład generała w dzieło Sejmu Czteroletniego. Jako członek obozu reform i bliski współpracownik króla był on wówczas członkiem Zgromadzenia Przyjaciół Konstytucji Rządowej - pierwszego zorganizowanego stronnictwa politycznego w Polsce.

Malarz nieznany, Portret generała Augustyna Gorzeńskiego, II poł. XVIII w.