2016-03-14

WYSTAWA POPLENEROWA

ZAPRASZAMY NA WYSTAWĘ POPLENEROWA „ZIEMIAŃSKIE KLIMATY”
MUZEUM ARCHEOLOGICZNE W POZNANIU 21-31 MARCA 2016

W ramach propagowania tradycji kulturalnych ziemiaństwa polskiego, Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy, począwszy od 2014 r. tworzy kolekcję malarstwa inspirowanego tematyką zachowanych w południowo-wschodniej Wielkopolsce dworów i pałaców.

Obrazy powstają podczas organizowanych corocznie dwutygodniowych plenerów, których komisarzem jest p. Halina Borys, korzystająca z życzliwego wsparcia p. Aleksandra Starzyńskiego, b. Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Podczas tegorocznego pleneru ich wybór padł na pałace w Zimnowodzie, Psim Polu, Rusku, Tarcach, Grabiu i Jarocinie oraz dwory w Czerminie, Słupi i Trzebinie. Zaproszeni artyści, częściowo uczestniczący już w pierwszym plenerze z cyklu, zapoznali się z obiektami i towarzyszącą im, przesyconą historią, atmosferą podczas objazdu organizowanego drugiego dnia pleneru. Efektem ich pracy, trwającej kolejne dwa tygodnie, było powstanie przeszło trzydziestu prac wykonanych głównie w technice malarstwa akrylowego i olejnego. Choć wszystkie obrazy inspirowane są zachowanymi siedzibami ziemiańskimi, cechuje ja ogromna różnorodność wyrazu, stanowiąca odbicie osobowości twórczej autorów. Możemy więc podziwiać między innymi tonącą w pastelowych kolorach fasadę rezydencji w Zimnowodzie, tajemniczy ogród w Psim Polu, zmierzch nad pałacem w Jarocinie czy wreszcie fantastyczną, oscylującą między niebem i ziemią wizję pałacu w Tarcach. Powstałe podczas pleneru obrazy oglądać będzie można podczas wystawy w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu pomiędzy 21 a 31 marca br.
Jej wernisaż odbędzie się w poniedziałek, 21 marca, o 18.00.