2016-02-23

„ROTMISTRZ WITOLD PILECKI– ZWYCZAJNY BOHATER”

1 marca 2016 roku, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w Liceum i Gimnazjum im. S. Staszica w Pleszewie, zostanie otwarta wystawa planszowa „Rotmistrz Witold Pilecki – zwyczajny bohater”, przygotowana przez pracowników Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy przy współpracy z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu. w następnych miesiącach, wystawa ta prezentowana będzie również w innych szkołach średnich regionu kaliskiego. Pracownicy Muzeum, korzystając z dostępnych źródeł i opracowań, przedstawili tę postać historyczną w przystępny sposób. Na 14 planszach można zobaczyć zdjęcia pochodzące ze zbiorów rodzinnych rotmistrza Pileckiego, udostępnione przez jego syna Andrzeja. Witold Pilecki to jeden z najodważniejszych żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, który na ochotnika dał się osadzić w obozie w Auschwitz, po to, aby móc zweryfikować, czy informacje, jakie krążyły w obiegu na temat warunków tam panujących, są prawdziwe. Wystawa pozwala zapoznać się z biografią jednego z najbardziej znanych i odważnych żołnierzy Polski Podziemnej, skazanego na śmierć przez władze komunistyczne.

rotmistrz_pilecki