2016-07-29

PORTRET KORONACYJNY KRÓLA

Co zrobić z deszczowym weekendem? Odwiedzić Muzeum w Dobrzycy, gdzie na wystawie "W 225 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja" można po raz ostatni zobaczyć portret koronacyjny Stanisława Augusta Poniatowskiego pędzla Marcello Bacciarellego z 1768 r. Portret ten był własnością gen. Augustyna Gorzeńskiego - właściciela pałacu w Dobrzycy i aż do 1879 r. znajdował się w jednej z jego sal.

Na odwrociu obrazu znajduje się traktujący o tym napis, głoszący że "(portret) ręką własną ofiarowany J. W. Augustynowi Gorzeńskiemu, za wkład wiecznej pamięci i najłaskawszych względów, którymi wiernego sługę Dobroczynny i mimo licznych przeszkód stale do Narodu przywiązany Monarcha szczególniej zaszczycał."

Serdecznie zapraszamy!

Przy tej okazji polecamy również  stronę Pana Wojciecha Kochlewskiego, właściciela wiekszości eksponowanych na wystawie druków i niestrudzonego popularyzatora wiedzy o trzeciomajowej Konstytucji.